چطور ذهنی خلاق داشته باشیم ؟

چطور ذهنی خلاق داشته باشیم ؟

این یک واقعیت است که ایده‌های خلاقانه می‌تواند گاهی ما را صدها گام از دیگران جلو بیندازد. اگر فکر می‌کنید خلاقیت در ایده‌هایتان کمرنگ است و فکر می‌کنید نمی‌توانید هرگز انسان خلاقی باشید، باید بدانید سخت در اشتباهید چون خلاقیت، مهارتی است که می‌توان آن را پرورش و گسترش داد. افزایش خلاقیت، با راهکارهای ساده و سرگرم‌کننده‌ای امکان‌پذیر است.

تعریف کلی خلاقیت

تعاریف زیادی از تفکر خلاق وجود دارد، اما به‌طورکلی می‌توان گفت که تفکر خلاق یعنی روشی برای بررسی و حل مسائل با استفاده از دیدگاهی متفاوت، اجتناب از راه‌حل‌های مرسوم و تفکر خارج از چارچوب. این فرآیند خلاقانه به شما کمک می‌کند که روابط را بررسی کنید، با چالش‌های جدیدی مواجه شوید و به دنبال راه‌حل‌هایی بروید که غیرمعمول، بدیع و تازه هستند. بسیاری اعتقاد دارند که فنون تفکر خلاقانه مبتنی بر تجربه هستند، از جمله استیو جابز (بنیانگذار اپل) می‌گوید: «خلاقیت یعنی ارتباط دادن چیز‌های مختلف به همدیگر. 

چگونه خلاق باشیم:

۱٫ذهن را با ورزش تقویت کنید

ورزش کردن و استراحت دادن به مغز نیز فکر خوبی است. گاهی‌ اوقات هر چقدر تلاش می‌کنید و به ذهن خود فشار می‌آورید، حتی یک فکر کوچک خلاقانه نیز جرقه نمی‌زند. در این مواقع بهتر است به سراغ ورزش‌هایی مانند پیاده روی، یوگا یا سایر ورزش‌ها بروید و در حین ورزش سعی کنید، به ایده‌هایی جدید دست بیابید. این کار نوعی استراحت ذهنی است که غیرمستقیم شما را در مسیر خلاقیت قرار می‌دهد.

۲٫تجربه و تخصص خود را توسعه دهید

غنی‌ترین منبع سوخت، عاملی است که موجب می‌شود انسان بتواند ایده‌های خلاقانه ارائه بدهد. تجربه را می‌توان از انجام کارهای متنوع و مخاطره انگیز، مسافرت مخصوصاً با شرایط سخت و مصیبت بار و به مکان‌های دور افتاده، تماس‌های شخصی با دیگران به ویژه کودکان، خواندن شرح حال افراد، تماشا کردن تلویزیون، گوش کردن رادیو و … به دست آورد.

 

۳٫ با خودتون خلوت کنید:          

همیشه خلوت کردن با خودتون یه نیروی خوبی رو به همراه داره و ما میتونیم در خلوت‌هایی که داریم به جواب‌هایی درستی برسیم، و خیلی خوب میشه که سعی کنیم در این خلوت با آرامش ذهنی به دنبال نوآوری و ابتکار عمل باشیم. در خلوت خلاقیت‌های که ما داریم خیلی بیشتر میشه و ما میتونیم با خلاقیتمون به زندگی و دنیای اطرافمون نگاه کنیم، و کاری که انجام میدین ایده هاتون رو مکتوب کنید تا بتوانید در صورت لزوم رجوع کنید به نوشته هاتون.

۴٫باور کنیم ما هم میتونیم

باور کردن به یک موضوع یکی از مهم‌ترین قدم‌های هستش که ما بایستی قبل از شروع اون رو در خودمون ایجاد کنیم و ما با باور کردن یک مورد در زندگی میتونیم اون رو در زندگیمون ایجاد کنیم.

۵٫ مطالب روحیه‌بخش بخونین یا گوش بدین

مردم عادی دنبال سرگرمی‌اند. اما آدمهای متفاوت دنبال یادگیری هستند. برای آدمای موفق خوندن حداقل یک کتاب توی هفته یک کار عادیه . اونا به طور مداوم در حال یادگیری هستن.

خلاقیت فردی

قدم اول برای داشتن یک ذهن خلاق و قدرتمند داشتن شهامت و جسارت است. شهامت خلاق بودن، متفاوت بودن و ایجاد تغییر در خودمان و در محیط پیرامونمان. خلاقیت فردی، یک فرایند ذهنی است که از فرد معینی و در یک زمان مشخص دیده می‌شود؛ فرآیندی که در نتیجه آن، یک اثر جدید – اعم از ایده یا چیزی نو و متفاوت – تولید می‌شود. تولید جدید و متفاوت، می‌تواند کلامی یا غیر کلامی و عینی یا ذهنی باشد.

خلاقیت در کسب و کار

اگر شما حال راه اندازی یک استارت آپ هستید و یا مدیر یک کسب و کار کوچک، متوسط و یا بزرگ، اگر یک کارآفرین هستید یا کارمندی در یک سازمان، یک فروشنده اید و یا کسب و کار شخصی خودتان را دارید، باز هم نوآوری در کسب و کار و ایده های جدید می تواند کسب و کار شما را موفق تر نماید.

ودر پایان

پس دوست عزیز، هیچ وقت خودت رو دست‌کم نگیر. تو همون اندازه خلاق هستی که شاید نیوتون، استیو جابز، اپرا وینفری و یا صدها نابغه ی دیگه، فقط زمینه و محل و موقعیتی که نبوغ و خلاقیت هر کدوم‌مون بخواد شکوفا بشه با همدیگه فرق دارند، هر چند نباید فراموش کنیم که هوش و ذکاوت و کنار گذاشتن بی انگیزگی و اینکه چقدر تلاش کنیم تا خلاقانه تر عمل کنیم هم، جز پیش شرط های اصلی یک ذهن خلاق هست. این نکته رو هرگز نباید فراموش کنیم که همه ما باهوش، توانا و خلاقیم اگر در این زمینه تردید به ذهنمون راه ندیم، دنبال علایقمون بریم و نوع نگاهمون به اطراف و ایده ها رو با روشهایی که به اختصار در بالا توضیح دادیم عوض کنیم.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

[mailpoet_form id="1"]

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۴۳

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *