توصیه های طلایی برای صبور بودن در امور مختلف زندگی

توصیه های طلایی برای صبور بودن در امور مختلف زندگی

صبور بودن در موقعیت‌های سخت زندگی به شما کمک می‌کند تا بهترین تصمیم‌ها را بگیرید، در عین حال روابط بهتری با دیگران برقرار کنید و از سلامت عمومی بالاتری برخوردار باشید. تصور کنید یک جلسه مهم کاری دارید، زودتر از همیشه از خانه خارج می‌شوید، در بین راه تصادفی رخ می‌دهد که منجر به ترافیکی سنگین می‌شود، این تجربه از جمله موقعیت‌هایی ست که کنترلی بر آن ندارید. ممکن است دچار اضطراب شوید یا تمام مدت عصبانی باشید، به زمین و زمان بد و بیراه بگویید و مدام دستتان روی بوق باشد یا شاید خونسردی خودتان را حفظ کنید و بپذیرید که باید مدت زمانی صبر کنید تا ترافیک باز شود، تماسی بگیرید تا دیر رسیدن خودتان را اطلاع بدهید. در ادامه روش‌هایی را بررسی می‌کنیم که به شما کمک می‌کند تا صبور بودن را تمرین کنید.

چه نیازی به صبر هست؟

کلمه صبر (patience) از واژه لاتین pati  گرفته‌شده استکه به معنی تحمل رنج است. نیازی به گفتن نیست که رسیدن به صبر آسان نیست و در دنیای “فوری” شدهٔ امروز، پیشرفت‌های فن‌آوری به ما این امکان را داده‌اند که تقریباً بلافاصله چیزی را که می‌خواهیم، تجربه و مصرف کنیم. در چنین شرایطی آیا لازم است دیگر صبور باشیم؟

اگر بخواهیم به اهداف خود برسیم،روابط موفقی داشته باشیم و به آرامش درونی دست‌یابیم، جواب بله است.

هر چیزی که ارزش و اهمیت دارد نمی‌تواند فوراً اتفاق بیفتد، بنابراین حتی در این روزگار، صبر یک فضیلت است که باید از نو بیاموزیم.

صبور بودن یک انتخاب است

صبور بودن، ویژگی پسندیده‌ای است که باعث آرامش درونی تان می‌شود و حتی با صبوری می‌توانید الهام بخش دیگران نیز شوید. اگر به دلیل کوچکترین مسائل عصبانی می‌شوید و با دیگران جر و بحث می‌کنید، به این فکر کنید که زندگی نعمتی است که به شما اعطا شده است تا بتوانید بیشترین بهره وری را از آن داشته باشید.

 

تکنیک‌هایی برای پرورش صبر

. به خودتان یادآوری کنید که همه‌چیز زمان می‌برَد

افراد بی‌صبر معمولا کسانی هستند که اصرار دارند کارها در همان لحظه انجام شود و دوست ندارند وقت‌شان را هدر دهند. با‌این‌حال برخی کارها با عجله به نتیجه نمی‌رسند.

وضعیت را تغییر دهید: 

احساس بی‌تاب بودن فقط یک واکنش عاطفی خودکار نیست. بی‌تابی شامل افکار و عقاید آگاهانه نیز می‌شود. اگر همکار شما درآمدن به جلسه تاخیر داشت، شما می‌توانید در مورد این بی‌احترامی غُر بزنید، یا آن ۱۵ دقیقه اضافی را به فرصتی برای مطالعه تبدیل کنید. صبر با کنترل ما در ارتباط است و تلاش آگاهانه ما برای تنظیم احساساتمان می‌تواند در تربیت خودکنترلی به ما کمک کند.

. کشف تکنیک منحصر به خودتان

منشا آرامش در افراد مختلف منحصر به خودشان است. مدت زمانی را برای خودتان صرف کنید. ببینید چه چیزی یا چه فعالیتی باعث ایجاد آرامش درونی تان می‌شود و هر موقع مضطرب یا عصبانی شدید آن تکنیک را به کار ببرید. گوش دادن به موسیقی، ورزش کردن، نگاه کردن به عکس عزیزتان، تجسم منظره ای زیبا و … هر کدام می‌توانند بانند دارویی آرامبخش برای شما عمل کنند.

آن را بسازید.

صبر یک شبه به دست نمی‌آید.مثل عضله‌سازی است. باید هر روز روی آن کار کنید.» — ایکنات ایشواران

اگر دنیا سراسر خوشی و لذت بود هیچوقت شجاع یا صبور بودن را یاد نمی‌گرفتید.» — هلن کلر

هرچه بیشتر بتوانید صبور باشید، کارها راحت‌تر می‌شود. درست مثل عضله‌ای که ماه‌ها و سالها روی آن کار می‌کنید.همانطور که هلن کلر می‌گوید، زندگی می‌تواند به شما یاد بدهد صبورتر باشید. طی روزهای سخت زندگی، انتخابی جز صبور بودن ندارید. اینها زمان‌هایی هستند که عضله صبرتان را قوی‌تر می‌کنند.

 توقف کنید: هر وقت که احساس کردید تمایل دارید که با عجله همه‌چیز را سریع پیش ببرید، یا می‌خواهید بلافاصله کارها را انجام دهید و نمی‌توانید منتظر بمانید تا کارها مسیر طبیعی خود را ادامه دهند؛ به خود دستور ایست بدهید و توقف کنید. قبل از اقدام به کار یا تصمیم به حرکتی، چند نفس عمیق بکشید. به‌عنوان‌مثال، اگر در یک سوپرمارکت و یا در ترافیک سنگین قرار دارید، تصمیم بگیرید که مکث کنید و هیچ کاری نکنید. در این مواقع برخی کارهای دیگر را انجام دهید، به رادیو گوش دهید، یا فقط از تماشای قفسه‌ها و خریداران سوپرمارکت لذت ببرید. یادتان باشد بی‌تاب بودن باعث نمی‌شود کارها سریع‌تر پیش بروند، بنابراین گاهی بهترین کار، هیچ کاری نکردن است.

. به‌یاد داشته باشید در نهایت به آنچه می‌خواهید، دست پیدا خواهید کرد

درک‌کردن و پذیرفتن این مسئله، مستلزم صبور بودن و صبر و بلوغ فکری شماست. اگر برای هدفی به‌سختی تلاش کنید، به‌احتمال‌زیاد به آن دست پیدا خواهید کرد، اما در اغلب موارد، برای رسیدن به آن باید صبور باشید.

شاید در حرف ساده باشد، اما درحقیقت تنها چیزی که در رسیدن به خواسته‌های‌تان واقعا اهمیت دارد، شیوه‌‌ی برنامه‌ریزی و بهره‌بردن از زمان است. برای رسیدن به آنچه واقعا طالب آن هستید، توجه به مدیریت زمان‌های مرده نیز بسیار موثر و مفید است.

فقط به‌یاد داشته باشید صبر و شکیبایی، مهارتی ذهنی است که هرگز فراموش نخواهید کرد. بنابراین آن را قدمی مهم برای بهبود زندگی‌تان در نظر بگیرید. کم‌صبری، چیزی است که نباید به آن افتخار کنید، بلکه باید سعی کنید قبل از اینکه زندگی شما را برهم بزند، از شر آن خلاص شوید.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

[mailpoet_form id="1"]

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۴۳

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *