چطور در شرایط دشوار مثبت اندیش باشیم ؟

چطور در شرایط دشوار مثبت اندیش باشیم ؟

شاید خیلی از ما واقعا ندانیم با این همه مشکلاتی که در زندگی داریم، چگونه مثبت فکر کنیم و از زندگی لذت ببریم. برخلاف تصور اکثر مردم، مثبت‌اندیشی و لذت بردن از زندگی ارتباط چندانی با عوامل محیطی و مادیات ندارد. شما تنها زمانی خوشبختی را احساس می‌کنید و از زندگی خود لذت می‌برید که بتوانید در هر شرایطی با دید مثبت به مسائل نگاه کنید. نگرش شما فقط و فقط به خودتان بستگی دارد و هیچ عامل دیگری نمی‌تواند شما را وادار کند بدبین باشید.

بعضی وقت‌ها حتی بهترین داروها و مراقبت‌ها هم سلامت جسم و روان را تضمین نمی‌کنند. تمرینات مثبت‌اندیشی می‌توانند در راستای مبارزه با بیماری‌ها یا کنار آمدن با تغییرات بزرگ در زندگی بسیار سودمند باشند

چرا باید مثبت اندیش و خوشبین باشیم؟

  1. افراد مثبت اندیش سریع‌تر با استرس کنار می‌آیند

مثبت اندیشان اگر در یک موقعیت ناخوشایند قرار بگیرند بیشترین تمرکزشان روی این است که هر چه سریع‌تر خود را از این موقعیت خارج کنند. در واقع آن‌ها چون عادت ندارند روی افکار منفی خود تمرکز کنند کمتر در معرض استرس قرار می‌گیرند.

      ۲٫با دیگران روابط بهتری دارند

افراد مثبت اندیش در اولین برخورد احساس خوبی به طرف مقابل خود القا می‌کنند و بیشتر مورد توجه دیگران قرار می‌گیرند، به همین علت معمولاً دوستان زیادی دارند و در زندگی اجتماعی خود فعال‌تر هستند و راحت با دیگران ارتباط برقرار می‌کنند.

  1. ۳. سالم‌تر هستند

طی تحقیقات انجام شده افرادی که افکار مثبت دارند از سلامت جسمی و عمر طولانی‌ با کیفیت‌تری برخوردار هستند. احساسات و افکار منفی به سرعت شروع به آسیب رساندن اعضای بدن می‌کنند، استرس و افکار افسرده مشکلات جسمی فراوانی را به وجود می‌آورند که عبارتند از مشکلات خواب، گرفتگی ماهیچه‌ها، مشکلات قلبی عروقی، دیابت و

 

  1. تمرکز بیشتری دارند

آن‌ها از روبرو شدن با مشکلات نمی‌ترسند و تمرکزشان بیشتر روی حل مشکلات است در نتیجه در شرایط دشوار بهترین تصمیم ها را می‌گیرند.

مثبت بودن در موقعیت‌های منفی

افرادی وجود دارند که به موقعیت‌های منفی اجازه نمی‌دهند که بر حالت ذهنی‌شان تاثیر بگذارد و حتی در شرایط دشوارناخوشایند. باقی می‌مانند. شاید تعجب کنید که چگونه می‌توان در شرایط بد زندگی مثبت بود.

توصیه‌هایی برای مثبت بودن در شرایط منفی

از کلام مثبت شروع کنید

یکی از بهترین راهای تفکر مثبت تکلم مثبت است.در بحث ضمیر خودآگاه و ناخودآگاه گفتیم که ناخودآگاه با کلمات کار دارد.پس برای تفکر مثبت باید مواظب افکار و زبانمان باشیم.پیامبر اسلام(ص) می‌فرمایند:گفتار نیک باعث افزایش روزی و افزایش طول عمر و ازدیاد ثروت است.

فرد مثبت اندیش مسئولیت پذیر است

کسی که تفکر مثبت دارد مسئول کل زندگی‌اش است.او می‌داند که هیچ‌کس جز او مقصر اتفاق‌های زندگی‌اش نیست.گوته میگه:بزرگ‌ترین شیطان زندگی انسان خود اوست, باگمان ناخوشایندی که به خودش می‌تواند داشته باشد.اوشو میگه:تو امپراتوری هستی که خوابیدی و در خواب گدایی می‌کنی.

منفی ها را به طور منظم تخلیه کنید

هر از گاهی محتویات ذهن تان را خالی کنید و بعد از فکر کردن به موارد منفی آن ها دور بریزید و بی خیال شوید. با مدیتیشن ذهن تان را آرام کنید. بازی کنید، پیاده روی کنید، گاهی داد بزنید و موزیک گوش دهید.

عامل اصلی حال بد خود را پیدا کنید

از خودتان بپرسید چه چیزی حالم را بد و من را غمگین می نماید. پاسخ های تان را یادداشت کنید، پاسخ ها قطعا شما را شگفت زده خواهند کرد.

  به خاطر چیزهایی که دارید شکرگزار باشید

یکی از اصول مهم شاد بودن و مثبت اندیشی در شرایط سخت زندگی این است که به خاطر چیزهایی که در زندگی دارید شکرگزار باشید. مهم نیست که کجای زندگی هستید، همیشه مردمی هستند که وضعیت سخت تری از ما دارند و از ما عقب تر هستند. برای مثال اگر چه هر یک از ما دوست داریم خانه ای بهتر از آن چه در حال حاضر داریم، داشته باشیم اما به این فکر کنید که در حال حاضر وضعیت شما بسیار بهتر از افراد زیادی است که بی خانمان هستند و در سرمای سخت زمستان پناهی ندارند. اگر مجبور هستید سخت کار کنید وضع تان بهتر از کسانی است که شغلی ندارند و اگر همسایه خوبی ندارید به این فکر کنید که احتمال داشت مسائل بدتر از این داشته باشید..

 

 

 

 

 

 

 

 

 

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

[mailpoet_form id="1"]

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۴۳

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *