کاریزما چیست؟ شخصیت کاریزماتیک چه کسی است؟

کاریزما چیست؟ شخصیت کاریزماتیک چه کسی است؟

کاریزما چیست؟
شخصیت کاریزماتیک چه کسی است؟

برای آشنایی با با ریشه­‌ی کلمه­‌ی کاریزما و معنی کاریزماتیک بودن به سراغ ادبیات یونان و روم می‌رویم.

خاریس نام دختر (یا دخترانی) افسانه‌ای است که در ادبیات اسطوره‌ای یونان، به عنوان نماد زیبایی و جذابیت شناخته می‌شدند (این کلمه را در زبان انگلیسی به صورت  Charis  می‌نویسند.)
البته خود واژه‌ی Charis به معنای جذابیت نبوده و معنای لطف خدایان را داشته است (در واقع نعمت و لطفِ زیبایی و جذابیت، نصیب این‌ها شده بود، اما بعدها خود این واژه با جذابیت مترادف شد.
بنابراین اگر بخواهیم معنی کاریزما را با توجه به ریشه‌ی لغوی آن حدس بزنیم باید به جذابیت فکر کنیم و فرض کنیم شخصیت کاریزماتیک، شخصیتی است که برای دیگران جذاب است.

 

ویژگی افراد کاریزماتیک چیست؟

چگونه یک شخصیت کاریزماتیک داشته باشیم؟

 

شاید با دیدن افرادی که در نظر دیگران بسیار جذاب هستند در ابتدا پیش خودمان فکر کرده باشیم قابلیت‌های آن‌ها یک سری ویژگی مادرزادی است که با آن‌ها متولد شده‌اند و احتمالاً فکر می‌کنیم افراد بسیار خوش شانسی هستند که همیشه مورد توجه و علاقه‌ی دیگران قرار می‌گیرند.

گاهی فردی را می‌بینیم که به محض ورود در یک جمع تاثیر فوق‌العاده‌ای روی افراد می‌گذارد و پیش خودمان می‌گوییم عجب شخصیت کاریزماتیکی دارد! کاش من هم می‌توانستم تا این حد تاثیرگذار و جذاب باشم… اما حیف که ذاتاً در ارتباطات مشکل دارم.

نخستین گام در ایجاد هر ویژگی جدید این است که باور داشته باشیم شخصیت و رفتار ما در نتیجه‌ی آموزش‌هایی که می‌بینیم و تلاش‌هایی که می‌کنیم قابل تغییر است و این ما هستیم که می‌توانیم انتخاب کنیم در جهت تقویت کدام ویژگی‌های درونیمان قدم برداریم.

اگر علاقه‌مند هستیم شخصیت کاریزماتیکی داشته باشیم، فقط با تحسین کردن و حسرت خوردن به نتیجه نخواهیم رسید و به شما قول می‌دهم هیچ راهی وجود ندارد به جز:

۱٫دانستن معنای دقیق کاریزما

۲٫آگاه شدن نسبت به ویژگی‌های منحصر به فرد شخصیت‌های کاریزماتیک

۳٫سعی در یادگیری و پیاده‌سازی آن ویژگی‌ها در وجود خودمان تا جایی که به بخشی از شخصیتمان تبدیل شود

۴٫مداومت، تکرار و تمرین عملی در زمان مواجهه با دیگران

 

ماکس وبر، کاریزما را اینگونه تعریف می‌کند

قابلیتی خاص که در شخصیت فرد نمایان می‌شود طوریکه او را از سایر افراد عادی جامعه متمایز می‌کند و باعث می‌شود دیگران با او مانند یک رهبر رفتار کنند.

اگر خوب به این تعریف دقت کنیم مسئله کلیدی اکثر افراد در راه تبدیل شدن به یک شخصیت کاریزماتیک مشخص می‌شود.

آنها از لحاظ ذهنی خود را شایسته‌ی رهبری تصور نمی‌کنند؛

بنابراین ترجیح می‌دهند با این تلقی که کاریزما یک هدیه  خدادادی است خودشان را از تلاش برای کسب همه یا بخشی از آن معاف کنند!

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

[mailpoet_form id="1"]

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۴۳

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *