چند تکنیک تقویت عزت نفس که هرگز به ما نگفتند

چند تکنیک تقویت عزت نفس که هرگز به ما نگفتند

 عزت نفس یک معیار درونی است که فرد طبق آن درجۀ پیوند خود با دیگران یا جدا افتادگی خود از دیگران را تعیین می‌کند « مارک لیری »

اگر چه نمی‌توان به حرمت نفس به‌عنوان اکسیر معجزه گر برای رفع همه‌ مشکلات نگاه کرد، اما واقعیت این است که اگر کمی دقیق‌تر و عمیق‌تر بررسی کنیم، در بسیاری از مشکلات، اختلالات و چالش‌های زندگی شخصی و شغلی خود، می‌توانیم ردپای اختلال عزت نفس را به‌عنوان یکی از عوامل اصلی و ریشه‌ای معیوب ببینیم

اگر می­ خواهید ببینید آیا سطح عزت نفس شما سالم است، از خودتان این سوالات را بپرسید.

 • آیا خودم را دوست دارم؟
 • آیا فکر می کنم که انسان خوبی هستم؟
 • آیا مستحق عشق هستم؟
 • آیا مستحق شادی هستم؟
 • آیا احساس میکنم که انسان نرمال و مناسبی هستم؟

کسانی که عزت نفس پایینی دارند جوابشان به همه یا بیشتر این سوالات مثبت نیست. ممکن است شما یکی از آنها باشید. اگر این طور است، چه کاری می ­توانید انجام دهید؟

 • عزت نفس بالا موقعیت های شغلی و شرایط زندگی خارق العاده ای برای فرد ایجاد می کند.
 • عزت نفس بالا یعنی من آدم لایقی هستم و من لیاقتم بسیار بالاست.
 • عزت نفس تلقین خشک و خالی نیست، تفکر مثبت اندیشانه عوام فریبانه نیست، عزت نفس غرق در مشکلات، و به خود قبولاندن عبارت “همه چیز خوب است” نیست.
 • عزت نفس یعنی اوضاع شاید زیاد خوب نیست ولی دارم تلاش خودم را می کنم تا اوضاع را تغییر بدهم.
 • حرمت نفس یعنی من خودپنداره مثبت و قدرتمندی از خود در ذهن دارم.
 • حرمت به نفس یعنی من می دانم در زندگی ممکن است چالش هایی با برچسب شکست و موفقیت پیش روی خود داشته باشم. یاد می گیرم این چالش ها را مدیریت کنم.
 • عزت نفس یعنی من نه از دیگران پایین تر هستم و نه دیگران برتر از من هستند. من با دیگران برابر هستم. مساوی و برابر.

وجود عزت نفس به ما می گوید ما خود را چطور می بینیم و چطور قضاوت می کنیم. گذشته خودمان را چطور می بینیم. خودمان، ماهیت خودمان را چطور می بینیم. در مورد اشتباه کاری خودمان، فامیل، افراد فامیل، خانواده، اسم خودمان، زیبایی خودمان چه نظری داریم.

یک راه خوب برای شروع بهبود عزت نفستان این است که بپذیرید شما منحصر بفرد هستید چون هیچ کس دیگری کاملا شبیه شما نیست. نه فقط اثر انگشت یا DNA ما منحصر بفرد است، بلکه ذهن و شیوه­ای فکرو عمل مانیز کاملا منحصر به ماست. این به این معنی است که در بیش از ۷ میلیارد نفر در دنیا تنها یک نسخه از شما وجود دارد. بنابراین اگر طبیعت خود را به زحمت انداخته تا شما را منحصر به فرد بیافریند، باید این احساس را داشته باشید که مهم هستید و به اندازه هر کس دیگری در این سیاره حق دارید. شما حقوق دیگری نیز دارید.

یکی از آنها حق اشتباه کردن است فراموش نکنید که انسان ممکن الخطاست و بسیاری از قبل از آنکه یاد بگیریم کاری را درست انجام دهیم آن را اشتباه انجام می­ دهیم. به علاوه، ما این حق را داریم که به خودمان احترام بگذاریم و مورد احترام واقع شویم و شاید مهمتر از همه برای خودمان بله یا نه بگوییم. در این جا قصد داریم در مورد عزت نفس صحبت کنیم و با انجام روشهای متفاوت و عملی در مورد راه کارهایی که برای افزایش سطح آن یعنی بالا بردن عزت نفس را توضیح دهیم.

به رفتارتان واقع بینانه  نگاه کنید

متاسفانه بسیاری از افراد با عزت نفس ضعیف وقتی اشتباهی می­ کنند یا قضاوت نادرستی می کنند خیلی خودشان را سرزنش می­ کنند. احساس می ­کنند که خوب نیستند چون در امتحان قبول نشده­ اند، شغلشان را از دست داده ­اند یا سرزنش و تخریب شده ­اند. اما این اتفاقات احساسی که در مورد آن­ها داریم و اینکه چطور با آنها کنار می­ آییم فقط بخش کوچکی از ما است و خیلی مهم است که این را یادمان باشد. افراد با عزت نفس سالم خودشان را با شکست های مقطعی تعریف نمی ­کنند. آنها خودشان را در تصویر بزرگتری می بینند. اگر عمیقا از برخی جنبه­ های خودتان رنج می­ برید، تلاش کنید که به خودتان بگویید این فقط قسمت کوچکی از چندین لایه و جزء از شماست که شما را واقعی می­ سازد و زمانی که اشتباهی انجام می دهید یا کاری می­ کنید که چندان باعث افتخار نیست سعی کنید که تمام موجودیت خود را محکوم نکنید.

دیدن نقاط مثبت در دیگران

تکنیک و روش دومی که در تقویت عزت نفس می خواهم خدمتتان بگویم دیدن چیزهای خوب در دیگران است. ما عموما در دیگران نقاط منفی را خیلی بارز می بینیم. مخصوصا هر چقدر عزت نفستان پایینتر باشد. شما افراد دیگر را ضعیف تر و منفی تر از خودتان خواهید دید. اما اینجا می خواهیم دقیقا برعکس عمل کنیم. نباید در مورد دیگران قضاوت بکنیم. فقط می خواهیم یک مقایسه مثبت بکنیم. نقاط مثبتی که در خودتان می بینید را جستجو کنید و در اطرافیان ببینید. و یا نقاط مثبتی را که در دیگران می بینید را در دیگری جستجو کنید. اینجا هم باز ممکن است در یافتن نقاط مثبت در دیگران با مشکل مواجه شویم و نتوانیم پیدا کنیم. این باز طبیعی است ولی به تدریج و با فکر کردن بر روی این موضوعات می توانیم نقاط بسیار مثبتی را در اطرافیان خودمان پیدا کنیم که در شما هم هست  یا در شما هست و در دیگران هم هست.

به وجود آوردن حس خوب در دیگران

تکنیک سوم این است که حالا ما باید ببینیم که چطور می توانیم در دیگران حس خوب را به وجود بیاوریم. چطور به دیگران می توانیم کمک بکنیم مثلا دیروز یکی از همکاران من ناراحت بود از شرایطش از وضعیتش و برای آینده به شدت غصه می خورد و نگران بود من اینجا گفتم خب ببینم می توانم از این تکنیک استفاده بکنم. آمدم کلی صحبت های مثبت با او کردم. به آینده امیدوارش کردم و تازه به او گفتم  تو در اینجا ، در این شرکت توانایی هایی داری که همه ی ما به این تواناییهای تو غبطه می خوریم. پس تو آدم خوب و متفاوتی هستی، پدر خوبی هستی تو همکار خوبی هستی.

در کل خیلی حس خوبی نسبت به حرف های من پیدا کرد. باورتان نمی شود فردای آن روز بعد از این گفتگوی خیلی کوتاه به من زنگ زد و با حالتی که خیلی احساساتی شده بود از من بابت این گفتگوی خیلی خوبی که بینمان رد و بدل شده بود خیلی تشکر کرد و گفت که خیلی موثر بوده است و در مسیر تصمیماتی که برای آینده اش گرفته خیلی اثر گذار بوده است.

 

عزت نفس ضعیف شده حقیقتا می تواند زندگی، کار و ارتباطات ما را بسیار مشکل تر از آنچه واقعا هست کند. بنابراین، اگر عزت نفس پایین دارید، امیدوارم که این مقاله به شما کمک کند تا آن را بهبود ببخشید. چون از زمانی که دید مثبت تری نسبت به خودتان داشته باشید، می ­فهمید که همه چیز در زندگی به مراتب راحت­ تر از حال حاضرتان پیش می­ رود و در پایان می خواستم بگویم مهم نیست کجا هستیم، در چه شرایط روانی هستیم. مهم این است که اگر بخواهیم از وضعیت کنونی که طبعا دوستش نداریم به وضعیتی برویم که رضایتمندی شما را جلب بکند همیشه راهی وجود دارد فقط باید بخواهیم و تصمیم بگیریم و از تکنیک ها و روش هایی که دیگران آزمایش کرده اند و جواب گرفته اند استفاده کنیم.

باتشکر از وبسایت راز موفقیت ،چطور، کتاب ارتباط موثر برایان تریسی

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

[mailpoet_form id="1"]

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۴۳

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *