قدرت سوال ها در موفقیت ما

قدرت سوال ها در موفقیت ما

 

اگر بخواهیم از عواملی که باعث تفاوت بین افراد موفق و افراد ناموفق نام ببریم قطعا میتوان به عاملی سوالهایی که این دو گروه از خود میپرسند اشاره کرد. دلیل آن هم این است که افراد موفق از قدرت سوال ها آگاهند.
بطور عمومی جمع آوری اطلاعات یک فعالیت اساسی انسانی است – ما از اطلاعات استفاده می کنیم تا بیاموزیم چه درباره خودمان چه دیگران . دانش از طریق پرسش به ما کمک میکند که مسائل را با دید وسیعتری حل کنیم، در فرایند تصمیم گیری به ما کمک کند، و یکدیگر را راحت تر درک کنیم.

همچنین اهمیت أگاهی از قدرت پرسیدن باعث تقویت رشد درونی و سازنده بودن ارتباطاتمان میشود سوال پرسیدن برای برقراری ارتباطات موفق امری اساسی است – در تمام مکالمات سوال می پرسیم و از ما سوال پرسیده می شود.

سوالات و پاسخ ها برای ما سرگرم کننده و جذاب هستند – سیاست مداران، گزارشگران، افراد مشهور، و کارآفرینان اغلب براساس مهارت های سوال پرسیِ خود موفق شده اند، چراکه در زمان درست سوالات درست می پرسند.

پرسیدن سوال این امکان را برای ما فراهم می کند تا نسبت به مخاطب خود اطلاعات بیشتری کسب کنیم. با این کار می توانیم همدلی و علاقه خود را نسبت به صحبت های وی نشان دهیم و او را متوجه این نکته سازیم که صحبت های او برای ما ارزشمند است. با این کار صحبت کننده برای ادامه گفت و گو بیشتر ترغیب می شود.

مشخص کردن نقطه نظر خودمان: پرسش می تواند احساس، باور، نگرش، نظر و ایده های ما را نسبت به موضوع های مورد بحث منتقل کند. به وسیله سوال می توانیم مسائل را بهتر درک کنیم و انتظارات دیگران را بفهیم و یا نقطه نظرات خودمان را به دیگران پیشنهاد کنیم.

 

چرا باید سوال بپرسیم؟

پرسش کلید پاسخ است. برای اینکه شما بتوانید به یک پاسخی برسید یا یک مطلبی را یادبگیرید اول باید از سوال پرسیدن شروع کنید.  قدرت سوال ها در این  است که ذهن شما را درگیر و مجذوب می کند و ذهن شما نسبت به پیدا کردن جواب سوال می کوشد. اگر به کودکان دقت کنید میبیند که کودکان بیشتر از بزرگتر ها سوال میپرسند و از  طریق همین سوال پرسیدن است که مطالب جدیدی یاد میگیرند.

فرق بین افراد موفق و غیر موفق در این است که افراد موفق سوال های بهتری از خودشان و دیگران میپرسند و به جوابهای بهتری هم می رسند و کسانی که سوال نمی پرسند یا سوال های نا مناسبی می پرسند به جواب های نامناسب می رسند.

از چه کسانی سوال بپرسیم؟

اول از همه باید از خودمان سوال بپرسیم . ما جواب بسیاری از سوال ها خودمان را میدانیم اما برای این که به  جواب برسیم اول باید سوال بپرسیم اما متاسفانه اکثر افراد  در طول یک شبانه روز حتی یک سوال هم از خودشان نمیپرسند و به همین ترتیب هیچ حوابی هم دریافت نمیکنند. البته باید  سوالهایی را بپرسیم که باعث رشد و موفقیت ما شود نه سوال های محدود کننده و بازدارنده

مثال : چگونه میتوانم با توانمندی ها و امکاناتی که دارم کسب درآمد کنم؟

چگونه میتوانم از زمانم بهتر استفاده کنم؟

چه کسی میتواند فلان مهارت را به من یاد بدهد؟

چگونه میتوانم به دیگران کمک کنم ؟

هدف من در زندگی چیست؟

برای رسیدن به هدفم چه کارهایی را باید انجام دهم؟

چه مهارت هایی دارم؟

به چه چیزهایی علاقه مند هستم؟

چطور سوال بپرسیم؟

اینکه بتوانیم خیلی خوب و بطور موثر ارتباط برقرار کنیم بستگی زیادی دارد به اینکه چطور سوالات را می پرسیم. وقتی هدف سوال مشخص شده باشد، باید چند سوال را از خودتان بپرسید:

  • چه نوعی سوالی باید پرسیده شود؟
  • آیا سوال متناسب با فرد/گروه مدنظر هست؟
  • آیا اکنون وقت مناسبی برای پرسیدن سوال است؟
  • انتظار دارم فرد مورد نظر چگونه پاسخ بدهد؟

وقتی درحال پرسیدن سوالات هستیم – بویژه در محیط های رسمی تر – باید از چند تاکتیک استفاده کنیم که دو مورد از آنها در زیر تشریح می شود:
ساختار داشته باشید

در برخی شرایط، مثلا وقتی در حال اجرای یک پروژه پژوهشی هستید یا در حرفه ای کار می کنید که نیازمند ثبت اطلاعاتی است، ضروری است که تعداد زیادی سوال بپرسید. در چنین مواردی معمولا خوب است که قبل از شروع به پاسخ دهندگان این مطلب را بگویید (که سوالات زیاد هستند)، یک اطلاعات پس زمینه ای به او بدهید و دلیل و انگیزش این که سوالات را می پرسید را نیز به او بگویید. با این کار پاسخ دهنده نسبت به سوالات گشوده تر می شود و می فهمد که چرا سوالاتی که شما می پرسید قابل قبول هستند.

با این کار همچنین آنها نوع سوالاتی که احتمالا می پرسید را می دانند و می پذیرند، مثلا، “برای اینکه در کار بیمه به شما کمک کنم ضروری است که سوالاتی درمورد ماشین، سلامت شما و شرایطی که به تصادف منجر شدند بپرسم”.

در اکثر موارد، وقتی ساختاری برای تبادل وجود داشته باشد، تعامل بین سوال پرسنده و پاسخ دهنده بسیار بهتر و روان تر پیش خواهد رفت.

از فن سکوت استفاده کنید

استفاده از سکوت یک راه قوی برای ارائه سوالات است.

هنگام تعاملات بین فردی، مکث کردن در بین صحبت ها کمک می کند که به نکات مهم تاکید کنید و باعث می شود تمام افراد چند ثانیه وقت داشته باشند که قبل از ادامه مبحث تفکرات خود را حول محور موضوع جمع کنند.
مکث کردن به مدت حداقل سه ثانیه قبل از سوال پرسیدن کمک می کند که بر اهمیت آنچه که می پرسید تاکید شود. مکث سه ثانیه ای پس از پرسیدن سوال نیز بسیار مفید است؛ این کار باعث می شود فردی که سوال می پرسد سریعا سوال بعدی را مطرح نکند و به پاسخ دهنده نشان می دهد که به یک پاسخ نیاز داریم.

پس از ارائه یک پاسخ اولیه نیز می توان مکث کرد، که این کار فرد پاسخ دهنده را تشویق می کند که پاسخ خود را بطور دقیق تری بیان کند. ثابت شده است که مکث های کمتر از سه ثانیه تاثیرگذاریِ کمتری دارند.

تمرین : حال با آگاهی از قدرت سوال :  از امروز تصمیم بگیرید که روزانه حداقل ۵ سوال مفید از خودتان بپرسید. مهم نیست جوابش را بلد هستید یا نه. مهم اینه که به سوال کردن عادت کنید. وقتی که سوال میپرسید آن سوال در ذهنتان قلاب میشود و ذهن شما برای پیدا کردن جواب مامور میشود.
ادامه این مطلب جذاب را در مقاله بعد پیگیر باشید .

منابع کمکی : کتاب پرسشهای کوانتومی تونی رابیز – وبسایت خبری و پنج ستاره

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

[mailpoet_form id="1"]

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۴۳

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *